Horní Sytová

Mládkův Web nejen o Horní Sytové
Horní Sytová

Horní Sytová

koleje-most-zastávka-Horní-Sytová

Rubriky

Bylo nebylo ... kdesi v Krkonoších na soutoku Jizery a Jizerky.
Historie Horní Sytové je poměrně bohatá, i když byste to nyní do skromné vesničky neřekli. Obec Horní Sytová měla dokonce i svůj znak. Byl to ovál, v něm havíř v dlouhém rozhaleném plášti s vysokou šepicí, v pravici s napřaženým hornickým kladivem a nápis WESS SITTOWA. Tento popis byl získám z archivu, ale po grafickém vyobrazení znaku však stále pátráme.
V Horní Sytové došlo k založení dobrovolného sboru hasičů v lednu roku 1909 . Podle dochovaných zápisů se o jeho založení zasloužil továrník Bohumil Mašek. 4.února 1909 byly uznány stanovy sboru a sbor se stal členem župy Podkrkonošské. V březnu 1909 byla svolána 1. Valná hromada a založen finanční základ sboru. Starostou byl zvolen Josef Mánek. Schůze se konaly v sytovské obecní škole. V r. 1910 byla zakoupena požární výzbroj a založena pohřební pokladna. Roku 1911 byl slavnostně uspořádán 1.ples. V roce 1912 již cena veškerého hasičského inventáře činila 3.249,36 Kč. 
   V roce však 1914 vypukla 1.světová válka a byla vyhlšena všeobecná mobilizace. Tím byla velmi oslabena činnost hasičského sboru. Z 32 členů nastoupilo 20 do vojenské povinnosti, takže po celé 4 roky byly pořádány jen schůze výborové a hasičská činnost, tak jako všude jinde, byla na dobu do konce války v r. 1918 utlumena. Více o historii dobrovolného hasičského spolku najdete na stránkách současného SDH Horní Sytová.
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "2488"
I wikipedie zná pojem Horní Sytová. A protože stránku o Horní Sytové na wikipedii napsal robot obsahuje - prostě fakta.
Horní Sytová na wikipedii.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one